DataFeedWatch Blog

Jak sprawdzić GTIN w 5 prostych krokach?

Autor: Monica Axinte | 2019-07-12 07:25:00

Jeśli Twoje numery GTIN są nieprawidłowe, produkty będą odrzucane w Zakupach Google i na Amazon, a także na innych kanałach i platformach marketplace. Wykonaj tych pięć kroków, żeby upewnić się, że Twoje numery GTIN są poprawne.

Obecnie GTIN jest najlepszym unikalnym identyfikatorem produktu. Większość platform marketplace i systemów handlu elektronicznego używa numerów GTIN do identyfikacji różnych produktów. Ponieważ numery GTIN mają tak wielki wpływ na globalny łańcuch dostaw, ważne jest, aby były prawidłowe.

Przy tak wielu produktach sprzedawanych na całym świecie, a zwłaszcza przy rozwoju zakupów online, systemów handlu elektronicznego i platform, potrzebny jest jednoznaczny sposób identyfikacji różnych produktów handlowych. 

Pobierz kompletny przewodnik optymalizacji plików danych.

 

Właśnie tutaj do gry wchodzi Global Trade Item Number (GTIN), standard opracowany przez międzynarodową organizację non-profit GS1. Numery GTIN są używane do identyfikowania i rozróżniania jednostek handlowych. Ponieważ tak wiele systemów i platform opiera się na GTIN w kwestii identyfikacji produktu, ważne jest, aby móc rozwiązywać wszelkie błędy, które mogą się pojawić.

Wszystkie numery GTIN są globalnie unikalne i aby mieć pewność, że żadne dwa elementy nie będą miały tego samego numeru GTIN, istnieje standard, który pomaga je zabezpieczyć przed duplikatami.

Istnieją cztery rodzaje numerów GTIN: GTIN-14, GTIN-13, GTIN-12 oraz GTIN-8, a zakresy są przydzielane dla poszczególnych krajów. Ponadto każdy kraj przypisuje mniejszy zakres firmom i właścicielom produktów, a z kolei firmy przypisują numer z tego zakresu do każdego produktu.

 

 

Dzięki temu proces jest szybki i nie ma niepotrzebnych opóźnień w przypisaniu GTIN, biorąc pod uwagę dużą liczbę żądań GTIN.

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia numeru GTIN jest sprawdzenie kodu na swoim produkcie i sprawdzenie, czy odzwierciedla on kod w rekordach. Jeśli nie jest to możliwe, istnieje 5 kroków, które można wykonać, aby sprawdzić numer GTIN.

 

1. Sprawdź wszystkie 14 cyfr

Ustaliliśmy, że istnieją cztery typy numerów GTIN, w zależności od liczby cyfr, które mają: 8, 12, 13 i 14. Mimo tego, aby sprawy były bardziej liniowe, wszystkie numery GTIN są wyrażone jako 14-cyfrowy kod, dodając 0 po lewej.

 

 

Możesz znaleźć numer GTIN produktu na jego opakowaniu. Upewnij się, że czytasz wszystkie cyfry, bez względu na to, czy niektóre z nich wydają się mniejsze, czy też są umieszczone nieco po bokach symbolu kodu kreskowego.

Jeśli wybierzesz numer GTIN z bazy danych lub innego zasobu, problemem, który możesz napotkać, jest to, że nie wszystkie bazy danych są zgodne ze standardami GS1. Jeśli korzystasz z bazy danych, upewnij się, że wiesz i rozumiesz, jak działa. W przeciwnym razie mogą pojawić się błędy - na przykład niezgodna baza danych może przechowywać tylko część sekwencji GTIN, pomijając cyfrę kontrolną.

W pozostałej części tego artykułu będziemy używać 14-cyfrowego formatu do wyjaśnienia działania walidacji GTIN.

Wróć na początek strony lub 

2. Zweryfikuj prefiks GS1

Po ukończeniu pierwszego kroku musisz sprawdzić poprawność liczb tworzących sekwencję. Zaczynasz od prefiksu GS1, który składa się z N2, N3 i N4.

Prefiks GS1 to zasadniczo kod kraju, który zazwyczaj pomaga zidentyfikować organizację członkowską GS1, w której zarejestrowany jest producent (jednak nie oznacza to, że jest to również miejsce, w którym produkt jest wytwarzany). Większe kraje mają zazwyczaj większą liczbę numerów GTIN - na przykład prefiksy GS1 dla Japonii wynoszą od 450 do 459. Do tej pory prawie połowa prefiksów nie była przypisana do krajów.

Omówiliśmy już, jak sprawdzanie poprawności prefiksów GS1 działa dla GTIN-14, GTIN-13 i GTIN-12. Sprawdzanie poprawności prefiksu GS1 dla GTIN-8 jest jednak nieco inne. Pierwsze trzy cyfry numeru GTIN-8 napisane w 14-cyfrowym formacie (mianowicie N7, N8 i N9) reprezentują prefiks GS1-8, który jest również przydzielany przez GS1 organizacjom członkowskim. Większość prefiksów GS1-8 odpowiada prefiksom GS1.

Wróć na początek strony lub 

3. Potwierdź prefiks firmy GS1

Jeśli poprzedni krok pomoże nam zlokalizować producenta na mapie lub połączyć go z branżą, to ta część procesu powie nam, kim jest producent. Prefiks firmy GS1 ma od 4 do 11 znaków i zaczyna się od drugiej cyfry numeru GTIN. Każdy prefiks firmy jest unikalny i pomaga zidentyfikować markę, do której jest przypisany w całym globalnym łańcuchu dostaw.

Jak zweryfikować prefiks firmy GS1? Dostępne są 2 metody: za pomocą list prefiksów firm opublikowanych przez organizacje członkowskie GS1 lub przy użyciu GS1’s Global Electronic Party Information Registry (GEPIR).

 

Sprawdź prefiks firmy za pomocą list opublikowanych przez organizacje członkowskie GS1

Niektóre organizacje członkowskie GS1 publikują obszerne listy zawierające prefiksy licencjonowane producentom. Te katalogi są dostępne w formacie XML i są często aktualizowane. Przeglądając taką listę, dowiesz się również, kiedy była ostatnio aktualizowana.

Wiesz, że prefiks firmy jest prawidłowy, jeśli odpowiednie cyfry z GTIN idealnie pasują do numerów pozycji z listy. Jeśli jednak prefiks firmy mieści się w zakresie objętym listą, ale nie można znaleźć prefiksu w dowolnym miejscu na liście, jest on nieprawidłowy.

 

Sprawdź prefiks firmy używając GEPIR

GEPIR to baza danych zarządzana przez GS1, która zawiera informacje od około 1 miliona firm. Prawdopodobnie jest to lepsza z dwóch dostępnych metod sprawdzania poprawności prefiksu firmy, ponieważ GEPIR agreguje dane ze wszystkich organizacji członkowskich GS1.

Na stronie GEPIR znajdziesz opcję „Search by GTIN”. Wystarczy wpisać 14 cyfr numeru GTIN i nacisnąć przycisk Szukaj.

 

 

Jeśli prefiks firmy jest poprawny, wyniki wyszukiwania będą zawierać nazwę producenta i dane kontaktowe. Z drugiej strony, jeśli wynik wyszukiwania zawiera „nie znaleziono rekordów”, prefiks firmy jest najprawdopodobniej niepoprawny.

Wróć na początek strony lub 

4. Sprawdź resztę numeru GTIN

Trzy dotychczas omówione kroki pomagają nam określić, czy numer GTIN mieści się w przedziale liczb przypisanych przez Biuro Globalne GS1, a ponadto, czy znajduje się on w określonym zakresie, który jest licencjonowany dla firmy członkowskiej GS1.

Obecny krok dotyczy weryfikacji części numeru GTIN podanej przez właściciela prefiksu firmy dla określonego produktu. Liczba może być taka, jak wymyśli sobie producent, o ile jest unikalna w ramach ogólnej działalności firmy.

W tym kroku sprawdzamy wszystkie cyfry numeru GTIN, z godnym uwagi wyjątkiem cyfry kontrolnej (N 14).

 

 

Aby zweryfikować indywidualny numer GTIN, musisz go potwierdzić u właściciela marki. Dzieje się tak, ponieważ GS1 nie oferuje żadnych metod, dzięki którym można sprawdzić, czy przypisano do czegoś indywidualny numer GTIN.

Na szczęście większość producentów posiadających licencję GS1 oferuje wyczerpujące listy produktów, którym nadali numery GTIN. Tak więc w rzeczywistości nie musisz przechodzić przez ten krok za każdym razem. Zwykle jest zarezerwowany dla bardziej szczególnych sytuacji, w których nie nawiązałeś jeszcze relacji z firmą członkowską GS1 lub nie masz listy numerów GTIN przydzielonych przez daną organizację.

Wróć na początek strony lub 

5. Upewnij się, że cyfra kontrolna jest poprawna

Piąty i ostatni krok ma kluczowe znaczenie. Ta część procesu skupia się na walidacji cyfry kontrolnej (N14), która jest obliczana jako funkcja innych liczb tworzących GTIN.

Cyfra kontrolna jest zabezpieczeniem - pomaga chronić przed większością błędów wprowadzania danych, takich jak „literówki” lub permutacje cyfr.

Na szczęście GS1 daje Ci wszystko, czego potrzebujesz do sprawdzania cyfr kontrolnych. Masz do dyspozycji kalkulator cyfr kontrolnych, do którego możesz uzyskać dostęp tutaj. Wystarczy wpisać liczby składające się na GTIN (bez N14) i nacisnąć przycisk obliczania.

Alternatywnie można obliczyć cyfrę kontrolną ręcznie, w oparciu o prostą formułę - patrz tabela poniżej.

 

 

Jeśli otrzymany wynik nie pasuje do N14, numer GTIN jest nieprawidłowy i należy go ponownie sprawdzić, aby upewnić się, że jest poprawnie napisany.

Oto one: 5 kroków, które pozwolą Ci zweryfikować i sprawdzić w dowolnym momencie poprawność numeru GTIN. Oczywiście nie jest to najłatwiejsza ścieżka, którą zalecamy przy przypisywaniu numerów GTIN do wszystkich produktów, ale możesz użyć kroków podanych powyżej w niektórych sytuacjach, w których numery GTIN okazały się niepoprawne.

Wróć na początek strony lub